Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa - film o projekcie Arrival Regions nagrodzony!

Film dokumentalny "Heimat" stanowiący podsumowanie prac projektu Arrival Regions został nagrodzony wyróżnieniem na Festiwalu Sztuki i Filmu w Mannheim 2022 oraz zakwalifikował się do programu tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Nuovi Mondi w Valloriate.

Heimat opowiada o migracji jako ludzkim doświadczeniu. Jest zbiorem wywiadów z osobami, które poszukując lepszych warunków życia znalazły swoje miejsce w jednym z sześciu krajów Europy Środkowej (Niemcy, Włochy, Słowenia, Czechy, Chorwacja, Polska).

Składające się na całość filmu historie nagrywane były w poszczególnych regionach krajów biorących udział w projekcie, w tym również na Pomorzu Zachodnim. Województwo Zachodniopomorskie oraz Uniwersytet Szczeciński na nagrania swoich historii zaprosili imigrantów z Syrii, Białorusi, Gruzji oraz Ukrainy, którzy w Szczecnie studiują, pracują lub prowadzą własną działalność.

Migracja do innego kraju to często nadzieja na lepsze jutro, ucieczka od trudnych doświadczeń i warunków życia w rodzinnych stronach. To nowe perspektywy rozwoju i możliwość wsparcia rodziny w kraju zamieszkania. Na szczególną uwagę zasługuje historia młodych Gruzinów, którzy do Polski przyjechali uczyć się demokracji i pomagać w polskich przedszkolach, przez co uczą najmłodszych mieszkańców Pomorza Zachodniego otwartości na inne kultury.

Migracja to również wiele wyzwań - nowy język, kultura i zasady społeczne, konieczność załatwienia wszystkich formalności związanych z legalizacją pobytu w nowym kraju, znalezienie pracy. O tym wszystkim można posłuchać w kilkudziesięciu historiach tworzących film "Heimat".  

Zachęcamy do obejrzenia filmu podczas Festiwalu Filmowego Nuovi Mondi w Valloriate (Cuneo, Włochy), 30 czerwca o 18:00.

Link do oficjalnej strony festiwalu i filmu

Indywidulane wywiady z imigrantami obejrzeć można w zakładce projektu Arrival Regions serwisu internetowego YouTube lub na stronie projektu