Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: nieużywana od lat przestrzeń stanie się miejscem edukacji i integracji w Brzegu Dolnym, w ramach projektu NiCE

6 lutego 2024 r. podpisano umowę na opracowanie projektu technicznego modernizacji lokalu użytkowo-usługowego przy ul. Przedszkolnej 2 w Brzegu Dolnym, który kiedyś mieścił sklep RTV i AGD. Nieużywana od lat przestrzeń stanie się miejscem edukacji i integracji, w którym odbywać się będą warsztaty i wydarzenia w celu promowania cyrkularnego stylu życia. 

Zgodnie z koncepcją funkcjonowania centrum przygotowaną przez zespół z warszawskiego stowarzyszenia Robisz.to, specjalizujący się w prowadzeniu przestrzeni, centrum zostanie podzielone na cztery przestrzenie warsztatowe:

Openspace

Otwarta przestrzeń będzie zorientowana na wymianę doświadczeń i wiedzy. Oprócz stołów i krzeseł nie zabraknie tam również miejsca relaksu z pufami. Przestrzeń ta będzie dodatkowo służyć jako sala warsztatowa, gdzie odbywać się będą zajęcia edukacyjne promujące zrównoważony rozwój np. warsztaty szycia, rękodzieła, zero waste, a także wykłady czy spotkania tematyczne np. wieczory filmowe czy wymianki roślin i odzieży.

Przestrzeń do obróbki drewna i majsterkowania

Układ warsztatu umożliwi zorganizowanie sześciu stanowisk roboczych dla osób dorosłych. Korzystanie z narzędzi i sprzętu tj.: pilarka, wyrzynarka czy frezarka będzie bezpłatne. Miejsce to da możliwość naprawy sprzętu i odrestaurowania drobnych mebli, krzeseł czy stolików pod okiem specjalistów. Da również szansę na zmniejszenie konsumpcji poprzez danie drugiego życia meblom i urządzeniom.

Kreatywna przestrzeń

Kilka osób jednocześnie może prowadzić tu swoje autorskie projekty z cyklu zrób to sam. Będą odbywać się warsztaty z wykorzystaniem całego spektrum narzędzi i sprzętu m.in. hafciarki cnc, która na podstawie przygotowanego przez nas pliku wyhaftuje oryginalną naszywkę. Aby utrzymać porządek w warsztacie, stworzona zostanie również przestrzeń do przechowywania narzędzi i materiałów warsztatowych.

Przestrzeń kulinarna

Zajęcia kulinarne typu zero waste pomogą zrozumieć, w jaki sposób codzienne wybory dokonywane w kuchni mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Marnowanie jedzenia jest problemem na całym świecie, dlatego zanim wyrzucimy kolejne produkty do śmietnika, warto się zastanowić, jak można je wykorzystać.

logo projektu NiCE