Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Interreg Europa Środkowa: projekt Central Mountains dla lepszego zarządzania obszarami górskimi

20 lutego br. w Rzeszowie odbyło się spotkanie interesariuszy międzynarodowego projektu Central Mountains zarządzanego przez Powiat Rzeszowski. Wraz z podmiotami sektora rządowego, pozarządowego i prywatnego partnerzy projektu rozmawiali o wyzwaniach jakie stoją przed Karpatami, szansami jakie niesie współpraca transgraniczna oraz wymiana doświadczeń pomiędzy obszarami górskimi Alp, Karpat i Sudetów.

Zjęcie ze spotkania projektu

Organizatorami spotkania był lider konsorcjum projektowego wraz z Euroregionem Karpackim. Wśród interesariuszy znaleźli się przedstawiciele samorządów z Polski i ze Słowacji, reprezentacja parków narodowych, obiektów kultury i organizacji pozarządowych po obu stronach granicy, a także przedstawiciele świata edukacji i biznesu. Uczestnictwo przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Konwencji Karpackiej pozwoliło na dyskusję w kontekście polityki krajowej i międzynarodowej.

Podczas spotkania omawiano dotychczasowe i planowane inicjatywy i projekty na rzecz Karpat (w tym inicjatywy Euroregionu) m.in. Karpacką Platformę Zrównoważonej Turystyki oraz Transgraniczne Obszary Funkcjonalne. Analizowano założenia powstałej w projekcie alpejsko-karpackiej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju Karpat.

Zaprezentowano również wstępne wyniki opracowywanego w projekcie planu Działania na rzecz zrównoważonej turystyki w Karpatach. Pozwoli on na zaprojektowanie rozwiązań transgranicznych możliwych do wdrożenia nie tylko w perspektywie długoterminowej, ale przede wszystkim w ciągu najbliższych dwóch lat realizacji projektu.

O projekcie

Pełna nazwa projektu „Od Alp po Karpaty – wzmocnienie modeli zarządzania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów górskich w Europie Środkowej”.

Film o projekcie Central Mountains

Relacja ze spotkania inaugurującego projekt (materiał TVP Rzeszów).

Cel projektu

Wzmocnienie i ulepszenie modeli zarządzania w alpejsko-karpackich obszarach górskich Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznych i transnarodowych struktur współpracy na rzecz rozwiązywania wspólnych wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju regionów górskich. W rezultacie obszary transgraniczne i społeczności w Alpach i Karpatach odniosą korzyści ze wzmocnionych struktur długoterminowej współpracy z zastosowaniem nowoczesnego podejścia (partycypacyjnego – zaangażowanie młodych, wielopoziomowego, wielosektorowego).

Projekt „Central Mountains” podejmuje wyzwanie osiągnięcia długotrwałej, zrównoważonej współpracy ponad granicami na obszarach górskich poprzez ulepszone struktury zarządzania i procesy, które mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia rozwoju regionalnego i spójności ponad granicami. Te struktury współpracy transgranicznej i transnarodowej będą wspierać autonomiczne działanie i ciągłą koordynację, a nie pracę w cyklach projektowych zależnych wyłącznie od funduszy unijnych. Innowacyjność projektu polega na innowacyjności jego transnarodowego podejścia (perspektywa alpejsko-karpacka) oraz wynikach skoncentrowanych na strukturach zarządzania.

Źródło finansowania:

Program Interreg Europa Środkowa 2021-2027
Całkowita wartość projektu: 2 334 902,00 euro (dofinansowanie 80%)

Okres realizacji:

01.04.2023-31.03.2026

Partnerzy projektu:

  • Powiat Rzeszowski – Partner Wiodący
  • Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
  • Związek Miast i Gmin Słowacji (Słowacja)
  • Stowarzyszenie Marek Regionalnych (Czechy)
  • Fundacja Ochrony Krajobrazu (Polska)
  • Eurac research (Włochy)
  • Instytut Socjologii Międzynarodowej w Gorycji (Włochy)
  • EUWT Alpine Pearls (Austria)
  • CIPRA International Lab (Austria)
  • Okręg Braszów (Rumunia).

Działania projektowe:

  • Kapitalizacja wyników i inicjatyw z poprzednich projektów poprzez przygotowanie raportów.
  • Stworzenie wspólnej alpejsko-karpackiej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów górskich w Europie Środkowej kierowanego przez społeczność oraz rozwiązań do zastosowania na obszarach górskich w Europie Środkowej i poza nią.
  • Przygotowanie 4 planów działania dla wybranych terenów: na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach, przyszłego EUWT Alpine Pearls, zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne w Karpatach oraz w obszarze współpracy sektora publiczno-prywatnego w Sudetach na rzecz produktów regionalnych i usług turystycznych.
  • Testowanie odnowionych transnarodowych struktur zarządzania w obszarach górskich Alp i Karpat: Karpacka Platforma Zrównoważonej Turystyki, nowa alpejska struktura EUWT i Platforma Karpackiego Społeczeństwa Obywatelskiego.
  • Tworzenie i testowanie nowych Transgranicznych Obszarów Funkcjonalnych (TOF) na obszarach górskich Karpat i Sudetów (3 działania pilotażowe), w tym powstanie aplikacji mobilnej.
  • Wizyty studyjne w Czechach, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji.
  • Road Show z wydarzeniami publicznymi w Alpach, Karpatach i Sudetach.  

logotyp projektu Central Mountains

Więcej informacji o projekcie Central Mountains

na Facebooku projektu

stronie Interreg Central Europe

oraz na stronie Euroregionu Karpackiego