Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Programy Regionalne ukierunkowane są na kompleksowe wsparcie rozwoju województw. Każdy program ma swoją specyfikę wynikającą z uwarunkowań i strategii regionalnych, jednak bazą do ich tworzenia były krajowe i unijne cele tematyczne.

Programy Regionalne funkcjonują równolegle do programów krajowych – w obu przypadkach uwzględniane były  te same cele, jednak inne jest podejście do ich realizacji. Zgodnie z założeniami strategicznymi jakie przyjęto w naszym kraju na potrzeby opracowania programów na lata 2014-2020 z poziomu regionalnego powinny być wspierane:

1. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego głównie:

  • regionalna i lokalna infrastruktura naukowa, transfer technologii, regionalne badania i innowacje
  • wspieranie przedsiębiorczości
  • lokalne inwestycje energetyczne, strategie niskoemisyjne dla miast
  • regionalna i lokalna infrastruktura środowiskowa, kultura
  • regionalna i lokalna infrastruktura transportowa – transport publiczny w miastach
  • regionalna i lokalna infrastruktura edukacyjna, społeczna, rewitalizacja, lokalne strategie rozwoju, dostępność do usług

2. Natomiast działania Europejskiego Funduszu Społecznego na szczeblu regionalnym będą dotyczyć:

  • zapewniania dostępu do zatrudnienia osobom poszukującym pracy i nieaktywnym zawodowo, w tym podejmowania lokalnych inicjatyw; trwałej integracji na rynku pracy ludzi młodych
  • samozatrudnienia, przedsiębiorczości oraz tworzenie nowych miejsc pracy; wspierania zdolności przystosowania się przedsiębiorstw i pracowników do zmian oraz zwiększenia inwestycji w kapitał ludzki
  • aktywnej integracji; integracji społeczności marginalizowanych; lokalnych strategii rozwoju; zwiększania dostępności, wykorzystania i jakości technologii informacyjno-komunikacyjnych przez rozwój kultury informatycznej, inwestycji w e-integrację

Podział środków - ring fencing

Aby zwiększyć efektywność wykorzystania Funduszy Europejskich Komisja Europejska wydała dodatkowe zalecenia dla wszystkich krajów członkowskich. Określają one stopień koncentracji środków w wybranych obszarach wsparcia, czyli tzw. ring fencing.

Minimum 50 proc. środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w 15 regionach słabiej rozwiniętych oraz minimum 60 proc. tych środków na Mazowszu powinno zostać skoncentrowanych w obszarze innowacji, badań naukowych, technologii informacyjno-komunikacyjnych, konkurencyjności przedsiębiorstw oraz w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. Ten ostatni sektor ma być szczególnie wspierany – należy na niego przeznaczyć min. 15 proc. środków niezależnie od kategorii regionu. Ta koncentracja dotyczy nie tylko EFRR, ale też Funduszu Spójności, który finansuje obszar gospodarki niskoemisyjnej. 

W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) minimum 20 proc. środków musi zostać przeznaczone na działania związane z włączeniem społecznym i ograniczaniem ubóstwa.

W przypadku EFS koncentracja tematyczna przejawia się również w obowiązku przeznaczenia na maksymalnie 5 priorytetów inwestycyjnych w ramach każdego programu operacyjnego- 60% środków EFS w regionach słabiej rozwiniętych i 80% środków w regionach lepiej rozwiniętych – czyli na Mazowszu.

Wspierane ma być również wzmocnienie polityki miejskiej. Komisja Europejska zaproponowała, aby na rozwój miast każde państwo członkowskie obowiązkowo przeznaczało 5 proc. środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.